Co nowego w polskim hip – hopie?

Hip-hop w Polsce zaczął się rozwijać pod koniec lat dziewięćdziesiątych. To wówczas zaczęły powstawać takie zespoły jak Paktofonika, Molesta Ewenement, Kaliber 44, Wzgórze Ya-Pa 3. To także czas wielu osobowości, które wypłynęły na fali powstającego w Polsce nowego gatunku i nurtu muzycznego: Liroy, Magik, Peja czy Pezet. Trzeba przyznać, iż Hip Hop trafił na bardzo podatny grunt. Schyłek dwudziestego wieku, początek dwudziestego pierwszego, rozwijające się blokowiska miejskie, pewnego rodzaju obniżenie stopy życiowej społeczeństwa po przeprowadzonych reformach gospodarczych — wszystko to spowodowało, iż ówczesne pokolenie mogło utożsamiać się z muzyką oferowaną przez hip-hop, słuchać i przekazywać dalej „muzykę ulicy”.

Polski Hip Hop to przede wszystkim muzyka tworzona na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. To właśnie w tym okresie najbardziej znani artyści, stworzyli najpopularniejsze „kawałki”. Zaliczamy do nich oczywiście Paktofonikę, Molesta Ewenement, Sokół, Pezet, Peja, Slums Attack, Wzgórze Ya-Pa 3, Kaliber 44, Hemp Gru, Fisz Emade, O.S.T.R., Tede, Eldo, Ten Typ Mes, Liroy i inni. Pomimo iż kawałki typu „Plus i minus”, „Jestem Bogiem” i wiele innych z tego okresu, cieszą się niezwykłą popularnością także dzisiaj, to polski Hip Hop ruszył dalej i obecnie także posiadamy godną reprezentację sceny rapowej. Zaliczyć możemy do nich między innymi: Taco Hemingway, Quebonafide, Rasmentalism, Dwa Sławy, Kękę, W.E.N.A. czy Kubę Knapa. Do tej listy należy również oczywiście doliczyć, dość kontrowersyjną postać Popka, ze swoim zespołem Gang Albanii. Zyskują oni ogromną popularność wśród młodzieży szkolnej i licealnej.

Polski hip hop, zarówno kiedyś, jak i dzisiaj, najczęściej odnosi się do poruszających nas problemów społeczno-ekonomicznych. I to tych najbliższych każdemu z nas, tych, z którymi spotykamy się niemalże na co dzień podczas codziennych zakupów, pracy i kariery zawodowej, nauki, miłości. Wszystko to co nas bezpośrednio otacza, jest dobrym tematem dla utworów hip hopowych. Jeżeli chcecie posłuchać najlepszych kawałków polskiego hip hopu, również tego alternatywnego, warto odwiedzić stronę radia internetowego – fm.tuba.pl.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *