Outsourcing IT w firmach

W jaki sposób działa outsourcing informatyczny w większości polskich firm?

Każdy początkujący przedsiębiorca zadaje sobie podstawowe pytanie – jak wygrać z konkurencją, być lepszym i nie dać się stłamsić na rynku. Niestety nie ma jednej sprawdzonej recepty na to, aby wygrać z konkurencją – byłoby to z technicznego punktu widzenia niemożliwe. Istnieją jednak pewne metody, które warto rozważyć, gdyż mogą pomóc w walce z konkurencją, która bywa niekiedy bardzo nierówna.

Aktualnie ogromną rolę odgrywa obsługa informatyczna firm, gdyż jest to sztuka, która została opanowana przez wiele firm wręcz do perfekcji. To zrozumiałe, że nie trzeba znać się na wszystkim i dlatego również warto korzystać z outsourcingu IT. Żyjemy w czasach, w których usługi IT są niezbędne podczas prowadzenia działalności gospodarczej – każdy zdaje sobie z tego sprawę i nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Nie jest to jednak zawsze sprawa łatwa, gdyż wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, co z kolei pociąga koszty oraz reorganizację przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie powstał outsourcing IT, który pomaga w podobnych sytuacjach. Obecnie praktycznie każdy przedsiębiorca korzysta z usług zewnętrznych firm, które wykonują dla niego zlecenia z zakresu właśnie sektora IT. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga angażowania pracowników firmy w rzeczy, o których mogą mieć niewielkie pojęcie. Wobec tego, nie ma również konieczności przeszkalania tych osób lub zatrudniania nowych, co oczywiście wiąże się z kosztami. W ramach outsourcingu nie mamy takich problemów, gdyż zlecamy wszystko zewnętrznej firmie, która zna się na swoim fachu i wykonuje nasze zlecenie z pełnym profesjonalizmem.

Modeli outsourcingu jest przynajmniej kilka, więc przedsiębiorcy mają w czym wybierać. Najczęstszą jego formą jest body leasing, czyli wynajęcie specjalistów, którzy realizują dane zadania w siedzibie klienta lub zdalnie. Istnieje również outsourcing projektów, czyli pomóc w tworzeniu systemów, sklepów, portali internetowych oraz innych aplikacji. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się również outsourcing testów, czyli zlecanie testowania różnych aplikacji firmom zewnętrznym, które robią poniekąd audyt.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *