Układnice pojemnikowe. Co to takiego?

Układnice pojemnikowe

W dzisiejszych czasach magazyny to miejsca, gdzie składowana jest ogromna ilość artykułów różnego typu. Aby mieć pewność, że towar znajdzie się na odpowiednich regałach, niekiedy nie wystarczy jedynie zaangażowanie pracowników. Dlatego magazyny coraz częściej są zautomatyzowane oraz stosuje się tam nowoczesne rozwiązania – takie jak układnice pojemnikowe. Czym są? Wyjaśniamy.

Jak wygląda układnica pojemnikowa?

Układnice pojemnikowe to urządzenia, które są odpowiedzialne za układanie, a także za transport towarów na terenie magazynów. Dzięki nim można szybko i sprawnie umieścić pojemnik na konkretnym regale, i to na dowolnej wysokości.

Poruszają się korytarzami powstałymi z regałów, na których umieszczone są pojemniki. Ich głównym elementem konstrukcyjnym jest przejezdny słup. Na nim tym zamontowane są wodzaki. Dzięki temu, że układnice są wyposażone w układ mechaniczny, mogą wysuwać widły teleskopowe, a tym samym układać towar na półkach lub zabierać go z regałów.

Układnice pojemnikowe są sterowane przez operatora, który nadzoruje ich pracę ze specjalnej kabiny. Zasila je napęd elektryczny i mogą służyć do obsługiwania tylko jednego lub kilku korytarzy znajdujących się między regałami.

Układnice pojemnikowe są nieocenione w dużych magazynach, gdzie stawia się na najbardziej wydajne rozwiązania logistyczne. Mogą mieć wózek przeładunkowy, który umożliwia im obsługę większej liczby korytarzy. Są także przygotowane do tego, aby umieszczać towar na pojedynczej lub podwójnej głębokości” – mówi ekspert z firmy CASSIOLI.

Z jakimi korzyściami wiąże się wykorzystywanie układnic pojemnikowych?

Magazyn stanowi przestrzeń, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Układnice pojemnikowe pomagają optymalnie wykorzystać dostępny metraż. Ponadto zapewniają łatwy dostęp do towarów, które zostały ułożone na najwyższych regałach. Praca w magazynie, gdzie wykorzystuje się układnice, jest dużo wydajniejsza, ponieważ ładunki nie gubią się i nie trzeba obawiać się o ich uszkodzenie. Wpływ na to ma także zastosowanie informatycznego systemu zarzadzania stanami magazynowymi.

Układnice pojemnikowe zapewniają też bezpieczeństwo podczas prac magazynowanych. Operator steruje nimi z daleka i nie ma konieczności, by znajdował się w strefie magazynowania. Są one również niezbędne w firmach, gdzie szczególną wagę przywiązuje się do szybkości wysyłki zamówionych towarów. Układnice znacznie przyśpieszają kompletację artykułów, dlatego też warto, aby znajdowały się w magazynach, w których przygotowuje się zamówienia przekazywane następnie do dostarczenia klientom.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *