Co wpływa na jakość męskiego nasienia?

płodność mężczyzn

Płodność mężczyzn w największym stopniu jest zależna od jakości ich nasienia. Zbyt słaba ruchliwość oraz ilość znajdujących się w nim plemników to najczęstsze przyczyny problemów z niepłodnością. Do stwierdzenia tego typu problemów konieczne jest wykonanie badania nasienia. W naszym artykule opisujemy elementy, które mają największy wpływ na pogorszenie jakości nasienia.

Na polepszenie lub pogorszenie jakości męskiego nasienia może mieć wpływ wiele czynników, które są zależne przede wszystkim od prowadzonego trybu życia. Kluczowe znaczenie mają przede wszystkim stosowana dieta, aktywność fizyczna, skłonność do stosowania używek i ogólne zdrowie oraz kondycja mężczyzny.

Wpływ stosowanej diety na jakość nasienia

Pierwszym istotnym elementem, od którego zależy jakość męskiego nasienia jest stosowana przez niego dieta. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Kliniki Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: „Spożywane przez mężczyznę posiłki muszą mu zapewniać wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze, dzięki którym organizm będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Według najnowszych badań, jakość nasienia, a więc i męska płodność, ulega dużemu pogorszeniu, jeżeli w spożywanych posiłkach znajduje się zbyt mało antyoksydantów, czyli substancji o działaniu utleniającym, które powodują zwalczanie niszczących zdrowe komórki organizmu wodnych rodników. Co ważne, działanie wolnych rodników ma destrukcyjny wpływ nie tylko na męską płodność, ale także na zdrowie całego organizmu. Powodują one np. powstawanie chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, alergii czy ogólne obniżenie odporności człowieka”.

Do wymienionych przez naszego rozmówcę antyoksydantów należą m.in. witaminy C i E, jony niektórych metali (m.in. cynku, manganu czy selenu) oraz zawarte w roślinach flawonoidy, czyli barwniki. Duża ilość antyoksydantów znajduje się m.in. w niektórych warzywach (pomidorach, szpinaku, kukurydzy), cytrusach, olejach roślinnych, ale także np. w czerwonym winie i w zielonej herbacie. Zapewnianie sobie odpowiedniej ilości antyoksydantów powoduje ogólną poprawę jakości spermy. Ma wpływ na zwiększenie ruchliwości plemników oraz ilość plemników w ejakulacie.

Z drugiej strony niewłaściwa dieta i zapewnianie sobie zbyt małej ilości ruchu powoduje zwiększenie ilości, mającego bardzo negatywny wpływ na jakość nasienia, tłuszczu w organizmie.

Wpływ stosowanych używek

Bardzo duży wpływ na płodność mężczyzn może mogą mieć także stosowane używki. Nałogowe palenie papierosów, picie dużej ilości alkoholu, zażywanie narkotyków, a nawet wypijanie dużych ilości kawy także wpływa na jakość męskiego nasienia i może powodować problemy z ilością i ruchliwością znajdujących się w nim plemników. Jeżeli mężczyzna stara się o dziecko powinien więc możliwie zrezygnować ze stosowanych używek, albo przynajmniej je znacząco ograniczyć. Dobrym rozwiązaniem jest np. zrezygnowanie z codziennego wypijania dużych ilości kawy na rzecz posiadającej duże ilości antyoksydantów zielonej herbaty.

Inne czynniki, które mają wpływ na jakość wytwarzanej spermy

Na jakość spermy ma wpływ oczywiście także wiele innych czynników. Spośród nich warto jest wyróżnić np. narażenie na zbyt dużą ilość stresu, siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Na pogorszenie nasienia może mieć również wpływ przegrzewanie genitaliów. Dla niektórych osób może brzmieć to dziwnie, ale stawianie na nich ciepłego laptopa, częsta jazda na rowerze czy nawet przebywanie w za bardzo nagrzanych pomieszczeniach także może mieć negatywny wpływ na produkcję właściwej ilości, dobrej jakości plemników.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *