Wybór karmy dla psa – sucha czy mokra?

karmienie psa

Wybór karmy dla psa może przyprawić o zawrót głowy. Nic w tym dziwnego, ponieważ rynek oferuje ogrom karm o różnorodnym składzie. Karma musi przede wszystkim pupilowi smakować i posiadać wszystkie składniki, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu zwierzaka. Wielu właścicieli psów staje więc przed ważnym pytaniem: jaką wybrać karmę dla psa – suchą czy mokrą?

Zalety i wady suchej karmy dla psa

Karma sucha jest ekonomiczna, wydajna, łatwa w porcjowaniu i przechowywaniu, a jej spożywanie ułatwia usuwanie kamienia nazębnego. Jest to wygodne z perspektywy właściciela – można karmić psa o stałych porach lub umożliwić mu sięganie po karmę ze specjalnych dozowników. Dobrze dobrana karma posiadająca wiele wartości odżywczych w zupełności może psu wystarczyć, chociaż należy mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie psy chętnie po nią sięgają. Sucha karma ma w swoim składzie mało wody, wiec decydując się na karmienie psa tym rodzajem karmy, należy zapewnić mu stały dostęp do wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia zwierzaka. Suche chrupki to nie najlepszy pomysł dla chorych psów – jeśli borykają się z dolegliwościami ze strony układu trawiennego, czy jamy ustnej, lepiej dać mu karmę mokrą. Musimy również pamiętać, że karma sucha jest bardzo kaloryczna i treściwa, wiec może przyczynić się do nadmiernego przyrostu wagi.

Zalety i wady mokrej karmy dla psa

Psy dosłownie przepadają za mokrą karmą, ponieważ jest smaczna i aromatyczna. W swoim składzie posiada dużo wody, co pozytywnie wpływa na układ trawienny, a także zapobiega odwodnieniu. Jest o wiele mniej kaloryczna od suchej karmy, więc to idealny sposób żywienia dla psów borykających się z nadwagą. Przy wybieraniu mokrej karmy koniecznie należy zwrócić uwagę na jej skład. Najtańsze karmy posiadają znikomą ilość mięsa, które zastąpione jest innymi składnikami. Mokra karma sprzedawana jest w wygodnych puszkach i saszetkach ułatwiających porcjowanie. Ponieważ mokra karma jest o wiele mniej kaloryczna, pies je jej zdecydowanie więcej. Tu dochodzimy do właściwie jedynej wady mokrej karmy, którą jest cena, szczególnie jeśli nasz psiak jest niejadkiem i kręci nosem na suchą karmę. W niektórych sklepach internetowych, takich jak Doggy Food możemy dostać wysokojakościową karmę w przystępnej cenie.

Jaką więc karmę wybrać dla psa – suchą, czy mokrą?

Znamy już zalety i wady obu rodzajów karm. Trudno jednoznacznie stwierdzić, którą karmę wybrać, ale należy przy tym kierować się podstawowym kryterium: karma musi być produktem wysokiej jakości. Wiele osób stosuje mieszanie karm, ale należy pamiętać, aby nie dzielić jej w równych proporcjach. Główna karma powinna stanowić 80%. Musimy dobrać karmy tak, aby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *