Zalety i wady drukarek atramentowych

drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób poszukujących dobrych i niedrogich urządzeń drukujących. Stosuje się je również chętnie w firmach, pozwalają bowiem na wydajne drukowanie również w kolorze. Jakie są jeszcze inne zalety drukarek atramentowych? Czy mają one tez wady? Odpowiedzi na te pytania zamieszczamy w naszym artykule.

Dobra jakość druku i przystępna cena

Głównym atutem drukarek atramentowych są ich przystępne ceny. Już za kilkaset złotych można kupić dobry model drukarki uznanego producenta. Dotyczy to zarówno urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, jak i tych do biura. Koszt wydruku w kolorze na takim urządzeniu będzie też niższy niż na drukarce opartej na technologii laserowej. Inną wartą wzmianki zaletą drukarek atramentowych jest ich szybka gotowość do pracy: urządzenie nie musi się nagrzewać, by być gotowe do drukowania. Drukarki te pracują cicho, co przy kilku urządzeniach drukujących w biurze może mieć duże znaczenie. I wreszcie, co jest dla wielu nabywających sprzęt do drukowania argumentem przeważającym: dzięki drukarkom atramentowym można uzyskać wysoką jakość wydruków z odpowiednią głębią kolorów. Urządzenia te poradzą sobie świetnie na przykład z drukowaniem fotografii. Również wydruki tylko w czerni mają odpowiednią jakość. Drukarki atramentowe są łatwe w obsłudze i eksploatacji, nawet mało doświadczony użytkownik powinien poradzić sobie z wymianą pustego kartridża.

A co z wadami?

Poznaliśmy już zalety, a co zatem z wadami drukarek tego typu? Ich użytkownicy skarżą się czasem na wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych: faktycznie zakup oryginalnego tuszu może obciążyć domowy budżet, zwłaszcza jeśli często drukujemy. Ale nie jest to do końca problem nie do obejścia gdyż – jak podpowiada nasz ekspert z firmy Offishop – dostępne dziś na rynku tańsze zamienniki tuszów pozwalają na drukowanie równie wydajne co z pomocą tuszy oryginalnych, jakość uzyskiwanych w ten sposób wydruków także jest bardzo dobra. Można również pokusić się o samodzielne napełnianie atramentem pustego kartridża, nie jest to zabieg wymagający szczególnych umiejętności. Jeśli mówimy o cenach kartridży, warto też pamiętać, że więcej zapłacimy za materiały do druku w kolorze. Inną wymienianą wadą drukarek atramentowych jest ich awaryjność, ale tu wiele zależy od modelu i producenta urządzenia. Na pewno warto mieć to na uwadze kupując drukarkę atramentową i nie kierować się ceną jako jedynym kryterium wyboru urządzenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *