Jakie badania ginekologiczne powinny być wykonywane przed zajściem w ciążę?

badania ginekologiczne

Podjęcie decyzji o zajściu w ciążę jest jednym z najważniejszych etapów w życiu każdej kobiety. Jest to jednak dopiero pierwszy krok. Następnym powinno być sprawdzenie, czy rozpoczęcie starań o zajście w ciążę naprawdę będzie mogło być w pełni skuteczne i czy organizm kobiety jest na pewno w pełni gotowy do tego, żeby mogło się w nim rozwijać nowe życie. W tym celu konieczne jest wykonanie podstawowych badań ginekologicznych oraz badań ogólnych.

W jakim celu powinno się wykonać badania przed planowanym zajściem w ciążę?

Właściwe zaplanowanie ciąży w ostatnich latach jest bardzo popularne i decyduje się na nie coraz więcej pacjentek. Poprzez wykonanie jeszcze przed zajściem w ciążę właściwych badań diagnostycznych możliwe jest dokładne sprawdzenie zarówno ogólnego stanu zdrowia pacjentki i tego czy jest ona gotowa do zajścia w ciążę, jak i tego, czy może ona zapewnić właściwe warunki rozwoju dla maleństwa. W przypadku niestwierdzenia żadnych problemów można bez problemu zacząć starać się zajść w ciążę, natomiast w przypadku wykrycia jakichś komplikacji zdrowotnych, będzie się można najpierw poddać właściwemu leczeniu. Dokładny zakres wykonanych badań diagnostycznych powinien być wybrany wspólnie z opiekującym się pacjentką lekarzem ginekologiem. On także od razu powinien dać pacjentce właściwe zalecenia dotyczące m.in. tego, w jaki sposób powinna zadbać o swoją dietę, czego powinna unikać oraz żeby starała się zadbać o zapewnienie sobie w miarę regularnej aktywności fizycznej. Właściwe przygotowanie do zajścia w ciążę na pewno sprawi, że w trakcie ciąży uniknie się różnego rodzaju problemów.

Jakie badania ginekologiczne mogą być istotne dla kobiety planującej zajść w ciążę?

Przed zajściem w ciążę warto jest najpierw wykonać kilka podstawowych badań ginekologicznych. Takie badania mają na celu nie tylko określenie ogólnego stanu zdrowia, ale również ewentualne zdiagnozowanie u pacjentki przyczyn problemów zajścia w ciążę. W ramach badań diagnostycznych, które przeprowadza się przed zajściem w ciążę wykonuje się przede wszystkim badanie cytologiczne oraz USG przezpochwowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności OVIklinika w Warszawie: „Cytologia wykonywana jest w celu wykrycia niepokojących zmian, które mogą występować w szyjce macicy. Z kolei USG przezpochwowe pozwala dokładnie skontrolować stan narządu rodnego i sprawdzić, czy nie znajdują się w nim żadne mogące utrudniać zajście w ciążę zmiany patologiczne, na przykład: mięśniaki macicy czy torbiele jajników”.

W ramach badań ginekologicznych u pacjentek planujących zajść w ciążę często przeprowadza się też badanie czystości pochwy, które umożliwia wykrycie mogących mieć wpływ nie tylko na problemy z zajściem w ciążę, ale też na ogólny stan zdrowia stany zapalne na przykład zapalenie bakteryjne pochwy czy grzybicę. Wykrycie takich problemów umożliwi szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz ich łatwe wyleczenie.

Rodzaje badań ogólnych, jakie powinno się wykonać przed zajściem w ciążę

Oprócz badań ginekologicznych ważnym elementem jest również wykonanie odpowiednich badań ogólnych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim wykonywana w celu wykluczenia ewentualnej anemii i zaburzeń krzepliwości morfologia krwi czy też określenie poziomu glukozy stosowane w celu sprawdzenia czy pacjentka nie choruje na cukrzycę, a także sprawdzające stan nerek i całego układu moczowego badanie moczu. Kobiety planujące zajść w ciążę powinny też mieć wykonane badanie mające na celu określenie grupy krwi i parametru RH, które pozwoli wykluczyć lub potwierdzić ryzyko powstania w trakcie ciąży konfliktu serologicznego, lipidogram, czyli badanie, które umożliwia sprawdzenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz określenie poziomu hormonów tarczycy.

Innego typu badaniami diagnostycznymi, jakie są wykonywane u kobiet i u mężczyzn planujących posiadanie potomstwa są jeszcze badania, które mają na celu sprawdzenie, czy przyszli rodzice nie są nosicielami mogących powodować powstanie u dziecka choroby zakaźnej. Takie badania obejmują przede wszystkim patogeny mogące spowodować powstanie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, cytomegalii i różyczki, ale także badania w kierunku toksoplazmozy i kiły. Przed zajściem w ciążę często wykonuje się także badania w kierunku wirusa HIV.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *