Jak dbać o szambo o każdej porze roku?

szamba

Z roku na rok coraz bardziej dbamy o środowisko naturalne i staramy się jak najbardziej żyć ekologicznie. Korzystamy z toreb na zakupy wielorazowego użytku, kupujemy samochody zasilane energią elektryczną czy montujemy panele fotowoltaiczne. Oprócz wymienionych działań, wiele osób przestaje korzystać z miejskich oczyszczalni, na rzecz przydomowego szamba. Gdy już zdecydujemy się na zakup i montaż zbiornika na zanieczyszczenia, często pojawia się w głowie pytanie: „ jak o nie dbać?”. W tym artykule postaramy się przybliżyć sposoby dbania o szambo o każdej porze roku, by było ono komfortowe, ekonomiczne oraz ekologiczne.

Na jakiej zasadzie działa szambo?

Przydomowy zbiornik na nieczystości działa na bardzo prostej zasadzie. Cała magia polega na odprowadzaniu ścieków za pomocą rur kanalizacyjnych prosto do szamba, gdzie są trawione i poddawane procesom rozkładu poprzez ekosystem różnych kultów bakterii w zbiorniku oraz odbieraniu w określonych terminach przez firmy asenizacyjne, czyli szambiarki. Najważniejszym znaczeniem jest przede wszystkim jakość wykonania zbiornika oraz szczególna staranność podczas montażu konstrukcji betonowej. Najbardziej ważnym elementem jest szczelność konstrukcji, ponieważ gwarantuje ona brak przeciekania ścieków do wód gruntowych, co mogłoby skazić wody oraz glebę i doprowadzić do zakażenia środowiska oraz ludzi. Szczelność zapobiega także zjawisku wypychania zbiornika na zewnątrz oraz dostaniu się wód gruntowych do szamba, skutkiem czego byłoby częstsze korzystanie z usług firmy asenizacyjnej, a więc i większe koszty z tytułu eksploatacji.

Osady w zbiorniku betonowym szamba przydomowego.

Osady powstają w zbiorniku na skutek procesu sedymentacji. Proces ten zachodzi na skutek wydzielania się cząstek o większej masie lub gęstości od wody, w której się znajdują, a dzięki grawitacji oraz bezwładności opadają na dno. Takie cząstki tworzą na dolnej ścianie zbiornika osad. Jeśli w porę nie będzie zadbane jego usuwanie, to z czasem wraz ze wzrostem będzie zmniejszał pojemność zbiornika na zanieczyszczenia, a tym samym częściej będzie trzeba wzywać wóz asenizacyjny, co wiąże się z większymi kosztami za eksploatację.

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z szamba.

Wraz z efektem gromadzenia się osadów na dnie zbiornika, powstaje także coraz bardziej nieprzyjemny zapach wydobywający się z szamba, na skutek zachodzących w nim procesów fermentacyjnych i gnilnych, które przyczyniają się do powstawania większej ilości gazów. Każdy ze zbiorników wyposażony jest w system wentylacyjny, dzięki czemu powstałe gazy wydobywają się na zewnątrz.

Jak nie dopuścić do powstawania osadu na dnie zbiornika?

Bardzo często popularnym i skutecznym sposobem w walce z powstającym osadem jest aktywacja biologiczna odpadów, co inaczej oznacza, że do zbiornika dostarcza się preparat z odpowiednią florą bakteryjną. Efektem jest zarówno ograniczenie nieprzyjemnych zapachów, jak i pozbycie się osadu, a także udrożnienie rur.

Na rynku jest szereg różnych preparatów, które pomagają w pielęgnacji zbiornika oraz w jego utrzymaniu. Wśród nich można wymienić:

  • bakterie do szamba – preparaty te posiadają odpowiednią ilość różnych kultu bakterii, wspomagających rozkład wszystkich zanieczyszczeń organicznych. Są podstawowym środkiem chemicznym pomocniczym w pielęgnacji szamba.
  • preparaty zwalczające tłuszcz – środki te posiadają w swoim składzie szczepy bakterii, które doskonale radzą sobie w walce z tłuszczem.
  • preparaty udrożniające rury – jak sama nazwa wskazuje, stosuje się je doraźnie w problemach odkładających się złogów zanieczyszczeń w wewnętrznych ścianach, aby móc je udrożnić.
  • środki dezynfekcyjne – zadaniem preparatów z tej grupy jest całkowite oczyszczenie zbiornika i jego zneutralizowanie, np. z powodu zbyt dużej produkcji metanu.

Korzyści, jakie niosą za sobą preparaty do pielęgnacji szamba.

Stosowanie preparatów nie jest trudne i mało komfortowe. Na rynku występują one w wielu formach, np. jako kapsułki, żele, granulki. Raz na kilka tygodni zaleca się wrzucenie odpowiedniej dawki preparatu wprost do muszli klozetowej w łazience, co w późniejszym czasie wpłynie na komfort, bezpieczeństwo oraz lepszy stan szamba.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *