Kiedy samodzielnie zbudować ogrodzenie?

montaż ogrodzenia

Czy montaż ogrodzenia można wykonać samodzielnie? Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę podczas planowania prac oraz w jakiej kolejności je przeprowadzić? Podpowiadamy.

Samodzielny montaż ogrodzenia – kiedy warto?

Montując ogrodzenie własnymi siłami, oszczędzamy pieniądze. Budowa płotu okalającego posesję to jednak wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w majsterkowaniu i nie dysponują odpowiednim przygotowaniem technicznym. Montaż ogrodzenia lepiej zlecić fachowcom, kiedy wokół naszej działki ma stanąć skomplikowane ogrodzenie z cegieł, kamienia, lub na przykład kutego żelaza.

Znacznie łatwiej pójdzie samodzielny montaż płotów systemowych z gotowych paneli ogrodzeniowych. Takie ogrodzenie składa się z kompletnych elementów, które kupujemy w sklepie lub hurtowni budowlanej albo bezpośrednio u producenta. Przęsła, słupki, podpory oraz elementy montażowe – wszystkie elementy takiego zestawu doskonale do siebie pasują. Do takiego kompletu bez problemu dobierzemy też furtkę i bramę.

Jak zbudować ogrodzenie

Prace związane z budową ogrodzenia okalającego posesję należy rozpocząć od planowania. Dokładnie wyliczmy jego długość całkowitą, a także długości poszczególnych boków. Sprawdźmy jaka jest szerokość paneli ogrodzeniowych i wyliczmy, ile będziemy potrzebowali słupków niezbędnych do przymocowania przęseł. Musimy też zaplanować miejsca instalacji furtki oraz bramy oraz przewidzieć, ile wsporników ma stabilizować konstrukcję oraz gdzie je umieścić. Z pewnością należy je ulokować w narożnikach ogrodzenia oraz na jego początku i końcu. Wsporniki powinny też stabilizować długie i proste odcinki ogrodzenia.

Montaż ogrodzenia należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania oraz wyrównania podłoża. Kolejny etap to montaż słupków ogrodzeniowych, które można osadzić w ziemi lub zainstalować na betonowym fundamencie. Ważne jest, by ich rozmieszczenie odpowiadało szerokości paneli ogrodzeniowych. Ostatnim etapem jest montaż przęseł ogrodzenia. Wykonuje się je przy użyciu specjalnych obejm oraz śrub.