Elementy oświetlenia samochodów ciężarowych

oświetlenia samochodów ciężarowych

Jeśli chodzi o żarówki do pojazdów osobowych, każdy kierowca wie, gdzie ich szukać, a także jakiego rodzaju model potrzebuje. Bardzo łatwo też znaleźć informacje na ich temat. Problem pojawia się jednak w przypadku aut ciężarowych. Kłopoty mogą mieć zwłaszcza początkujący kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym zakresie. Jakie elementy oświetlenia samochodów ciężarowych są dostępne na rynku? Sprawdź!

Rodzaje elementów oświetlenia samochodów ciężarowych

Wśród najpopularniejszych elementów oświetleniowych pojazdów ciężarowych można wyróżnić:

  • Tradycyjne żarówki – są one umieszczane zarówno w światłach pozycyjnych, jak i migających. Niestety wyróżniają się one niską efektywnością, gdyż tylko 8% wytwarzanej energii elektrycznej generuje światło. Wszystko za sprawą widocznych zaczernień na bańce żarówki, które osłabiają emisję światła i zmniejszają jej żywotność. Producenci oświetlenia samochodów ciężarowych proponują je zastąpić diodami LED.
  • Diody LED – tj. diody elektroluminescencyjne, które mogą być umieszczone w przedniej bądź tylnej części pojazdu. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, nawet o 86% przy takiej samej wydajności. Są one jednak dużo bardziej odporne na drganie, wilgoć, zmiany temperatur i mają długą żywotność, co czyni je idealnym elementem samochodów ciężarowych jeżdżących w trudnych warunkach.
  • Halogeny – są ulepszoną wersją żarówki. Dzięki dodaniu jodu na bańce nie powstają zaczernienia osłabiające światło. Ważna jest także wyższa temperatura pracy, która przekłada się na silniejszy strumień światła.
  • Ksenony – tzw. lampy wyładowcze wytwarzające więcej światła niż halogeny i zużywające mniej energii. Niestety są one dość drogie, a przepisy homologacyjne wymagają zastosowania systemu dynamicznego bądź automatycznego poziomowania.

Typy żarówek

Na rynku są dostępne różne typy żarówek do samochodów ciężarowych. Wyróżnia się modele:

  • do świateł mijania: H1, H3, H4, H7, D1S oraz D2S;
  • do świateł postojowych: W5W, C5W, R5W, T4W;
  • do świateł STOP, tylnych przeciwmgłowych, cofania i kierunkowskazów: P21W oraz P21/5W;
  • do oświetlenia tablicy rejestracyjnej: W5W, T4W, R5W, C5W;
  • do bocznych świateł obrysowych: W5W, T4W, R5W, C5W.

Specjaliści z firmy ROZRUCH wyjaśniają, że z uwagi na fakt, iż pojazdy ciężarowe pokonują długie i wyboiste drogi, wymagają zastosowania odpowiedniej jakości oświetlenia. Istotna jest przede wszystkim odporność na wstrząsy, jego doskonała i wydajna jakość i pewność, że zakupiony produkt jest w pełni bezpieczny w użyciu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *